ADANA SEYHAN İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Döküman Yönetim Sistemi-DYS

Müdürlüğümüze bağlı tüm resmi kurumlar 15 Şubat 2017 tarihi itibarıyla resmi yazışma sistemlerinde kullanılacak Döküman Yönetim Sistemi (DYS) kullanımına geçmiştir.

DYS ve E-İMZA İÇİN TAKİP EDİLECEK ADIMLAR

1- E-İmza Başvurusu;

İlk Başvuru;

E-imzası olmayan idareci yada yazışma yapan personelin, aşağıdaki linkten e-imza başvurusu yaparak, başvuru sonunda  "ISLAK İMZALI BAŞVURU" formunu çıktı alıp imzalayarak APS ile  aşağıdaki adrese göndermesi gerekmektedir.

(Not: Başvuru formu gönderildikten sonra ortalama 15 gün içerisinde e-imza teslimi, kurye aracılığıyla kişinin kendisine yapılmaktadır. Bu yüzden başvuru formundaki adres ve telefon bilgileri önem arz etmektedir.)

E-imza Başvuru Linki: http://www.meb.gov.tr/eimza/eimzabasvuru.php 

Başvuru Formunun gönderileceği adres; Kamu Sertifikasyon Merkezi TÜBİTAK Yerleşkesi  P.K. 74, Gebze 41470 KOCAELİ

 

Yenileme;

Sertifika  süresi 3 yıl olan e-imzaların , kullanım süresinin dolmasına 3 ay kala kullanıcının e-posta adresine ve cep telefonuna yenilemeyle ilgili uyarı mesajı iletilmektedir.

Bu uyarıyı alan personelin,  aşağıdaki linkten e-imza başvurusu yenilemesini yaparak, başvuru sonunda "E-İmzalı Başvuru" yöntemini seçip, e-imza şifresini girerek yenileme başvurusunu yapabilir.

 E-imza Başvuru Linki: http://www.meb.gov.tr/eimza/eimzabasvuru.php 


 2-E-imza şifresi almak, değiştirmek, bloke olan kartı açmak yada şifre unutulması durumunda;

e-imzayı bilgisayara taktıktan sonra.  http://www.kamusm.gov.tr/ adresinden  Online İşlemler- Giriş kısmından e-devlet şifresi ile giriş yapılacak.

NES İşlemleri-Bireysel İşlemler- PIN Oluşturma/Kilit Çözme tıklanır, açılan sayfadan "Doğrulama Kodu" kopyalanır, "e-imza uygulaması"(aynı sayfada 2.maddede) indirilerek çalıştırılıp Doğrulama Kodu yapıştırılır, gelen ekrandan kart seçimi yapılarak yeni pin kodu oluşturulur. Cep telefonuna gelen SMS kodu girilerek işlem bitirilir.


3- Bilgisayara DYS Kurulumu;

DYS programı java tabanlı bir sistem olduğu için aşağıdaki linkte bulunan "DYS Kurulum Paketini"nin DYS kullanılacak bilgisayarlara yüklenmesi gerekmektedir.

Okul DYS-8.271(DYS 2021 Paketi) kurulum programını indirmek için tıklayınız...

(Program indirilerek bilgisayara kurulmalıdır.)

 

 4-DYS´ye Giriş;

Personelin DYS´ye eklenmesi için Bilgi İşlem Bürosu (0322 200 93-11, 93-12, 93-13) ile irtibata geçilmelidir. DYS´ye giriş, kişisel MEBBİŞ şifresi ile yapılmaktadır.

DYS giriş için tıklayın... http://dys.meb.gov.tr

 

 

 

İstiklal Mahallesi Bakımyurdu Caddesi 188/1 Seyhan ADANA Adana Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Arkası - 0322 200 (9300 9400)

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.