ADANA SEYHAN İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İl Halk Sağlığı Müdürlüğü işbirliğiyle Öğretmenlerimize Tüberküloz Hakkında Bilgilendirme Yapıldı

İl Halk Sağlığı Müdürlüğü işbirliğiyle Öğretmenlerimize Tüberküloz Hakkında Bilgilendirme Yapıldı

İl Halk Sağlığı Müdürlüğü işbirliğiyle  “Verem Eğitim ve Propaganda Haftası” etkinlikleri kapsamında ilçemiz öğretmenlerine verem konusuyla ilgili eğitim verildi.

Seyhan Belediyesi Yaşar Kemal Kültür Merkezinde yapılan eğitimde Tüberküloz İl Koordinatörü Dr. Sedat Gülümsek, verem hastalığı kapsamında detaylı bilgiler verdi. Veremin bilinen en eski hastalıklardan biri olmasına rağmen hala tüm dünyada halk sağlığı sorunları arasında yer aldığını işaret eden Gülümsek, verem hastalığının tedavi edilebilen bir enfeksiyon hastalık olduğunu belirtti.

Tedavi olan hasta aynı evde yaşayan insanlara dahi hastalığı bulaştırmadığını kaydeden Gülümsek, “Verem; halsizlik, iştahsızlık, kilo kaybı, gece terlemesi, öksürük, balgam, göğüs ağrısı, kan tükürme, nefes darlığı gibi belirtilerle ortaya çıkabilir. Özellikle hekim tarafından onaylanan bir antibiyotik kullanmasına rağmen iki-üç haftadan uzun süren öksürük şikayeti olan hastalarda veremden şüphelenmek gerekir.” dedi.

Ülkemizde verem hastalığının teşhis ve tedavisi ile ilgili bütün iş ve işlemler ücretsiz olarak yapıldığına dikkat çeken Dr. Gülümsek, “Ayrıca Devletimiz Verem hastalarına çeşitli yardımlar da yapmaktadır.

Adana’da Seyhan, Yüreğir, Kozan ve Ceyhan’da dört Verem Savaş Birimi (Verem Savaş Dispanseri) hizmet vermektedir. Bu dispanserlerde verilen tüm hizmetler ücretsizdir.” ifadelerini kullandı.

Veremden korunma  da, kişisel hijyen, yaşanılan mekanların temizliği ve havalandırılması, alkol-sigara-uyuşturucu kullanılmaması ve düzenli beslenme gibi genel sağlık tedbirlerinin, diğer bulaşıcı hastalıklarla birlikte verem hastalığının da bulaşma riskini çok önemli ölçüde azaltacağını vurgulandı.

27-02-201827-02-201827-02-2018

İstiklal Mahallesi Bakımyurdu Caddesi 188/1 Seyhan ADANA Adana Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Arkası - 0322 200 (9300 9400)

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.